4.7
(131)

Ak sa dostali chuť na hubovú polievku so zemiakmi a nepoznáte tradičnú českú polievku, čo sa volá kulajda, máme pre vás tento vyskúšaný recept. Totižto tých receptov na “pravú” kulajdu je v Čechách tiež viacero, ale tento mám už vyskúšaný a polievka je naozaj výborná. Nevarím ju síce často, ale keď už, tak si na nej všetci doma pochutnáme. Servírujeme ju s pečivom, buď s chlebom alebo aj rožkami.

Recept: Kulajda – česká zemiaková polievka s hubami

Kulajda - česká zemiaková polievka s hubami

Suroviny

 • Hrsť čerstvých húb alebo pol hrste sušených
 • Cibuľa
 • 6 zemiakov
 • Olej alebo maslo
 • Soľ
 • Rasca
 • Nové korenie
 • 2 Bobkové listy
 • Čierne korenie
 • 1 Sladká smotana (niekto dáva aj kyslú, ale ja dávam sladkú)
 • 1 PL hladkej múky
 • Ocot
 • Podľa chuti: kôpor, vajcia


Postup

 1. Ak máme na kulajdu sušené huby, tak ich namočíme do teplej vody, aby zmäkli. Po zmäknutí ich dobre vyžmýkame. Čerstvé huby nakrájame na menšie časti.
 2. Cibuľu nakrájame na kocky a orestujeme na masle alebo oleji.
 3. Pridáme huby a popražíme.
 4. Zatiaľ si očistíme zemiaky a nakrájame ich na kocky.
 5. Keď sú huby popražené, tak ich zalejeme vodou. Pridáme do polievky zemiaky, soľ, rascu, nové korenie, čierne korenie a bobkový list.
 6. Varíme, kým zemiaky v kulajde nezmäknú.
 7. Keď sú zemiaky mäkké, tak spravíme zo smotany a múky zátrepku. Vlejeme do hrnca a necháme variť ešte pár minút. Ak máte radi, tak teraz aj pridajte nasekaný kôpor. Do kulajdy originál patrí aj vajce, hoci my doma tak nerobíme 🙂 . Rozbite vajcia a dajte ich do polievky. Nechajte 3 minúty variť, polievku odstavte a nechajte dôjsť.
 8. Polievku dochutíme octom, ak je potrebné, tak aj soľou.

Počet porcií: 8


Ktoré huby sú dobré na kulajdu

Ja používam najviac suchohríby, tie sú najvoňavejšie. Ale výbornú polievku navaríte aj z hríbov. Ak zbierate iné huby, skúste aj tie. A samozrejme vhodné je aj to, keď pomiešame rôzne druhy. Hlavne, aby tam boli vždy nejaké “voňavé” huby. Potom sa kulajda určite vydarí.

Ako sa vám páčil recept?

Hlasujte kliknutím na hviezdičku

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počet hlasov: 131

Zatiaľ nikto nehodnotil! Buďte prvý, kto ohodnotí tento recept.

Sme šťastní, že sa vám recept páči

Sledujte nás na YouTube či Facebooku

Je nám ľúto, že tento recept nebol pre vás užitočný!

Poďme vylepšiť tento recept!

Povedzte nám, ako to môžeme zlepšiť? Alebo pridajte váš obľúbený recept!

https://www.fajnrecepty.sk/kulajda-ceska-zemiakova-polievka-s-hubami/3818https://www.fajnrecepty.sk/wp-content/uploads/kulajda-1024x1024.jpg?v=1636360841https://www.fajnrecepty.sk/wp-content/uploads/kulajda-180x180.jpg?v=1636360841KucharkaPolievkyAk sa dostali chuť na hubovú polievku so zemiakmi a nepoznáte tradičnú českú polievku, čo sa volá kulajda, máme pre vás tento vyskúšaný recept. Totižto tých receptov na 'pravú' kulajdu je v Čechách tiež viacero, ale tento mám už vyskúšaný a polievka je naozaj výborná. Nevarím ju síce často,...Kucharka duchaj@duchaj.comAdministratorSom Kuchárka a verím fajn recepty. Ak máte chuť na akékoľvek dobré jedlo, či už polievky, mäsko alebo aj bez neho, tak mám pre vás odskúšané recepty na chutné jedlá. Kde sa dobre varí, tam sa dobre darí. A ešte viac, ak varíte jedlá s láskou.Fajn ReceptyVarenie je radosť!