4.9
(69)

Dnes máte na výber. Túto polievku môžete volať Hrášková polievka s kalerábom alebo aj Kalerábová polievka s hráškom. 🙂 Nechám to na vás. V každom prípade, hrášok a kaleráb sú v obidvoch a chutia vždy parádne.

Viacero polievok, ktoré sa varia z kalerábu, sa robia s haluškami. Príkladom môže byť naša Kalerábová polievka s haluškami, ktorú máme na stráne Fajn Recepty. V tomto recepte však nerobíme halušky, ale pridávame drobnú cestovinu. Ideálna je mrvenička, ale môžu byť aj cestovinové guľôčky alebo písmenká a podobne. Tá mrvenička polievku dobre zahustí, niekedy ju musím na druhý deň aj trošku rozrábať. Takže jej kľudne dajte menej, ako je v recepte, ak robíte menej polievky.

Recept: Hrášková polievka s kalerábom

Hrášková polievka s kalerábom

Suroviny

 • 2 menšie kaleráby
 • Olivový olej
 • 300 g hrášku
 • Soľ
 • 1/2 ČL cukru
 • 1 zeleninový bujón
 • 250 g mrveničky alebo aj iná vhodná drobná cestovina
 • Mleté čierne korenie
 • Nakrájaná petržlenová vňať


Postup

 1. Kaleráby očistíme a nakrájame na menšie kocky. Asi tak do jedného centimetra veľké.
 2. Hrášok premyjeme a necháme na sitku odkvapkať. Na polievku môžeme použiť hrášok čerstvý alebo aj mrazený. Čo nemôžeme použiť, je hrach sušený.
 3. Do hrnca, kde budeme hráškovú polievku variť, dáme olivový olej. Postavíme na plameň a pridáme kaleráb aj hrášok.
 4. Pár minút zeleninu podusíme. Občas premiešame.
 5. Po pár minútach dusenia posypeme soľou a cukrom. A ešte dve tri minútky dusíme. Soli nedávame veľa, lebo budeme dávať zeleninový bujón. Radšej na konci dosolíme.
 6. Potom zeleninu zalejeme vodou a pridáme kocku zeleninového bujónu. Necháme variť a varíme, až kým zelenina nezmäkne.
 7. Keď už je zelenina v polievke mäkká, tak vsypeme mrveničku a jemne pokoreníme mletým čiernym korením.
 8. Ďalej varíme, kým sa mrvenička neuvarí. Kontrolujeme, či je dosť vody, lebo mrvenička sa dosť napije. Sem tam aj premiešame, najmä zo začiatku, aby sa cestovina nezlepila.
 9. Keď je všetko v hráškovej polievke s kalerábom uvarené, tak pridáme petržlenovú vňať. Odstavíme z plameňa a necháme prikryté niekoľko minút odstáť.
 10. Ochutnáme  podľa potreby dosolíme.

Počet porcií: 8


A máme to za sebou. Verím, že Vám polievka “vyšla”. Ja ju často varím tak neplánovane. Idem do obchodu, padne mi do oka pekný kaleráb, a už viem, čo budem variť. Mrazený hrášok sa vždy v mrazničke nájde, a aj keď náhodou nemám mrveničku, tak nejakú cestovinu vždy doma objavím. A mám ju rada aj preto, že je to rýchla polievka. Takmer bez roboty.

Pozrite si na YouTube, ako sa varí Hrášková polievka s kalerábom

Veríme, že tento recept je veľmi jednoduchý a zvládnete ho. Môžete si pozrieť aj na YouTube, ako sa táto hrášková polievka varí. Budeme radi, ak nám pridáte k videu komentár. Naše recepty sú všetky vyskúšané, výborne chutia a preto vás pozývame – prihláste na odber kanála FajnRecepty.

 

Ako sa vám páčil recept?

Hlasujte kliknutím na hviezdičku

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počet hlasov: 69

Zatiaľ nikto nehodnotil! Buďte prvý, kto ohodnotí tento recept.

Sme šťastní, že sa vám recept páči

Sledujte nás na YouTube či Facebooku

Je nám ľúto, že tento recept nebol pre vás užitočný!

Poďme vylepšiť tento recept!

Povedzte nám, ako to môžeme zlepšiť? Alebo pridajte váš obľúbený recept!

https://www.fajnrecepty.sk/hraskova-polievka-s-kalerabom/3537https://www.fajnrecepty.sk/wp-content/uploads/hraskova-polievka-s-kalerabom-1024x1024.jpg?v=1621411359https://www.fajnrecepty.sk/wp-content/uploads/hraskova-polievka-s-kalerabom-180x180.jpg?v=1621411359KucharkaPolievkyDnes máte na výber. Túto polievku môžete volať Hrášková polievka s kalerábom alebo aj Kalerábová polievka s hráškom. 🙂 Nechám to na vás. V každom prípade, hrášok a kaleráb sú v obidvoch a chutia vždy parádne. Viacero polievok, ktoré sa varia z kalerábu, sa robia s haluškami. Príkladom môže byť...Kucharka duchaj@duchaj.comAdministratorSom Kuchárka a verím fajn recepty. Ak máte chuť na akékoľvek dobré jedlo, či už polievky, mäsko alebo aj bez neho, tak mám pre vás odskúšané recepty na chutné jedlá. Kde sa dobre varí, tam sa dobre darí. A ešte viac, ak varíte jedlá s láskou.Fajn ReceptyVarenie je radosť!